TeamViewer hack’lendi İddiaları

TeamViewer’da yaşanan kesinti, hack söylentilerinin ortaya çıkmasına neden oldu. Peki gerçek ne? Öncelikle TeamViewer’ın güvenlik altyapısı sağlam bir firma olduğunu belirtelim. Çok uzun yıllar zaafiyet yönünden hiç söz ettirmedi. Ama yine de şu günlerde dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayalım.

TeamViewer hack'lendi mi?

 

TeamViewer‘da dün yaşanan birkaç saatlik kesinti, hizmetin hack’lendiği söylentilerinin çıkmasına yol açtı. Kesinti, bazı kullanıcıların isteği dışında, PC’lerinin uzaktan kontrol edilmesiyle aynı sırada yaşandı. Ancak TeamViewer, hack’lenme iddialarının doğru olmadığını söylüyor.

Bazı kullanıcılar, farenin kontrolünün bir başkasının eline geçtiğini gördüklerini ve kontrolü geri almayı başardıklarını söylerken bazıları, PayPal ve diğer hesaplarının hack’lendiğini, paralarının çalındığını söylüyorlar.

TeamViewer teknik destek takımı, Twitter’daki bir gönderisinde kesintiden dolayı özür dilerken, güvenlikle ilgili herhangi bir sorun yaşamadıklarını söyledi. Firmadan bir halkla ilişkiler yetkilisi, hack’lenmediklerini ve hizmetlerinin güvenliğinin tam olduğunu belirtti.

TeamViewer Hacklendi mi?

TeamViewer, kullanıcılardan gelen şikayetlerin nedeninin “dikkatsiz kullanım” ve parolaların farklı çevrimiçi hesaplarda kullanılması olduğunu söylüyor. Firma, hack’lendiklerine dair herhangi bir işaretin bulunmadığını, dahası TeamViewer’da bir güvenlik açığı bulunduğuna dair herhangi bir işaretin olmadığını söyledi. Firma, veri hırsızlarının bilgileri başka kaynaklardan elde ettiğini düşünüyor.

TeamViewer hacklenmediğini belirtse de kullanıcılardan gelen yorumlar bunun aksini hatta çok daha ciddi bir hack olayına işaret ediyor.

Reddit‘e yazan kullanıcılardan bazıları TeamViewer nedeniyle banka hesaplarından yüklü miktarlarda paranın çekildiğini belirtiyor. Bunların yanı sıra oldukça fazla kullanıcı tarafından da TeamViewer hesaplarına Çinüzerinden giriş yapıldığı bildirimi ulaştığı belirtildi.

Kaynak: Chip.com.tr

Teamviewer İlgili Video - 1: Android Cihazı Bilgisayara Bağlama

Teamviewer İlgili Video - 2: Temel Kullanım Klavuzu